Aktualności

01/03/2022

ICCO zawiesza Rosyjskie Stowarzyszenie Agencji PR

Międzynarodowa Organizacja Konsultantów do Spraw Komunikacji (ICCO) zawiesiła członkostwo Rosyjskiego Związku Firm Konsultingowych Public Relations (AKOS) na czas nieokreślony, ze skutkiem natychmiastowym.

Decyzja została podjęta w wyniku głosowania na spotkaniu Executive Committee ICCO w dniu 28.02.2022 r. i jest następstwem nielegalnej inwazji Rosji na Ukrainę, a także rażącego naruszenia prawa międzynarodowego. Władze ICCO zadecydowały o zawieszeniu rosyjskiej organizacji w związku z obawami o niezdystansowanie się stowarzyszenia AKOS od działań rządu rosyjskiego.

Jak podkreśla Grzegorz Szczepański, wiceprezes ICCO oraz CEO Hill+Knowlton Strategies:

– Moralnym nakazem każdego konsultanta PR powinien być sprzeciw wobec wszelkich aktów terroru dodatkowo wspieranych potężną machiną dezinformacji. To jest pierwsza taka decyzja w historii ICCO, która nastąpiła wskutek pasywności rosyjskiego środowiska public relations wobec niespotykanej od dziesięcioleci agresji militarnej i informacyjnej prowadzonej przez władze tego kraju.

Międzynarodowa Organizacja Konsultantów do Spraw Komunikacji ICCO została założona i działa w oparciu o zasady prawdy, zaufania oraz uczciwości. Podjęta decyzja wynika z przekonania, że prawo międzynarodowe i prawa człowieka muszą być zawsze respektowane. Co jest również spójne z szerszą falą międzynarodowych sankcji wobec Rosji.

Związek Firm PR jest członkiem ICCO od 2001 roku.